Esthesia.cz › Služby › Archiv článků › Rozhovor s Irenou Průchovou
Ireno, vítáme Vás v našem týmu. Proč jste si vybrala ke spolupráci kliniku Esthesia?
Klinika Esthesia mi nabídla spolupráci v oboru péče o tělo. Jsem diplomovaná zdravotní sestra se specializací lymfoterapeut. Řadu let jsem pracovala v Centru preventivní medicíny, kde hlavní náplní byla péče o pacienty s poruchou lymfatického systému, zvláště u žen, které prodělaly onkologickou operaci s následným odebráním lymfatických uzlin a došlo u nich k tzv. lymfedému. Porucha toku lymfy není pouze u onkologických pacientů, ale vyskytuje se jako vedlejší projev různých onemocnění. Zároveň lze využít terapie lymfodrenáží i pro prevenci různých onemocnění, u sportovců po různých úrazech, zároveň se po lymfodrenážích aktivuje a zlepšuje imunitní systém, tj. předcházení různým onemocněním. Dostala jsem zde příležitost pracovat s klienty velmi individuálně, aby všechny terapeutické procedury byly maximálně efektivní. Nejen tedy v regeneraci a ozdravných programech, ale i v léčebných medicínských případech by se mělo postupovat vždy přísně individuelně a hlavně komplexně. To si slibuji od nové práce na klinice.
Vaše profesní zkušenosti jsou neuvěřitelně bohaté. Pracovala jste se známými sportovci, se zdravotně indisponovanými dětmi, klienti vyhledávají v případě potřeby práce s lymfou právě Vaše jméno. Řekněte nám něco o Vaší profesní cestě lymfoložky až na kliniku Esthesia.
Po roce 2000 jsem se vrátila zpět do zdravotnictví, kde jsem pracovala na ortopedii. Zároveň jsem se dostala do Centra preventivní medicíny, kde jsem si uvědomila, že práce lymfoterapeuta mne zajímá natolik, že jsem si šla oprášit své znalosti do doškolovacího centra v Brně a získala jsem novější certifikát pro výkon lymfoterapeuta. Při práci jsem ještě spolupracovala s různými firmami a ústavy estetické a plastické chirurgie. Firma Amon se starala o regeneraci sportovců, kde jsem spolupracovala s naší atletkou Zuzkou Hejnovou a dalšími atlety. I fotbalisté z Plzně využívali mých služeb v oblasti lymfoterapie, zvláště po úrazech i lehčích zranění. Pravidelně navštěvuji lymfologické kongresy, kde je možno uvést do své praxe spousty novinek a zároveň se též aktivně účastním přednášek.
Jaké případy ve Vás zanechaly největší dojem?
Každý případ ve mně vždy něco zanechá. Ale hlavně vždy ty, kdy jsem sama s pacientem mohla přispět ke zlepšení kvality jeho života, zvláště s onemocněním lymfedémem, který je v pozdějších stádiích nevyléčitelný, ale správně vhodnou a nastavenou terapií a společnou prací s klientem je možno dosáhnout optimálních výsledků, kdy se mnohonásobně zkvalitní jejich život.
V začátku mé profesní kariéry jsem stážovala v motolské nemocnici, kde se bohužel vyskytovali malé děti s vrozeným lymfedémem. Spolu s maminkami nemocných dětí jsme intenzivně pracovali i na edukaci rodičů a každý dobrý výsledek byl pro nás terapeuty povzbuzujícím prvkem pro další terapii těchto malých pacientů. Dodnes 2x týdně drenuji již 11 letou dívku, která ve 3 letech onemocněla dětskou polyartritidou, kde došlo k otokům kloubů a špatné hybnosti. Po farmakologické léčbě jsem od jejich 3 let začala s lymfodrenáží a dnes se dívka věnuje různým sportům a k otokům při terapii nedochází. To je tedy můj osobní úspěch, když odborníci tvrdili, že lymfodrenáž je zbytečná. Také imunitní systém se spravil, že dívka netrpí ani anginami ani virózami apod.
Vedle lymfy jste také vyhledávanou nutriční poradkyní. Jak souvisí spojeni redukce váhy s lymfou?
Téma probíraná téměř v každé rodině. „Jak zhubnout „ věta, která na nás vyskakuje z každého módního časopisu, z různých televizních pořadů ale i denního tisku. Bohužel, to co funguje na jednoho člověka, většinou na ostatní nefunguje a ještě někdy se stav nadváhy zhorší. K hubnutí využíváme různé diety, kurzy, rady a doporučení celebrit i odborníků.
Obezita a nadváha jsou však komplikace nejen zdravotní, ale i psychické. Současné názory lékařů a specialistů na hubnutí se mnohdy rozcházejí jak v léčbě, tak i napřklad v prevenci obezity a nadváhy. V jednom se ale všichni ztotožňují a to, že úspěšné hubnutí, snížení váhy a odstranění přebytečných tuků je komplexním problémem. Spíše než dieta jsou pro zhubnutí doporučovány změny životního stylu, upravit režim jídla a složení přijímané potravy, pohybové aktivity, zrychlit metabolizmus tuků, ovlivnit psychické příčiny nadváhy, přejídání a závislost na jídle. Zároveň je nutné udržet správný tok lymfy v lymfatickém systému, aby nedocházelo ke hromadění zplodin látkové výměny toxinů, bakterií, nadbytečných tuků, solí a vody ve tkáních. Nadměrný povrchový tuk v podkoží stlačuje lymatické cévy, průtok se zpomaluje. Nadměrné množství vody v těle se někdy jeví jako obezita. Péče o lymfatický systém je proto důležitou součástí programů pro snížení nadváhy a hubnutí.
Kdy je vhodné přistoupit k ruční lymfodrenáži a kdy jsou naopak vhodnější lymfatické kalhoty?
Tak právě zde v této otázce nejde o pravidlo, ale zhodnocení stavu klienta, co od lymfodrenáže očekává, zda je problém medicínský nebo estetický, nebo pouze regenerační a preventivní. Obě metody se dají v léčebném využití použít obě najednou, nejdříve je lepší přístrojová, možno i na 30 minut a poté pokračovat v manuální. Přístrojová je vhodná i před sportovním výkonem a delším zatížením dolních končetin, využívají sportovci. Hojně se přístrojová lymfodrenáž využívá při léčbě celulity a s oblibou již dnes i muži pro větší komfort dolních končetin.
Kolikrát by měl klient proceduru opakovat?
Opět záleží na indikaci. Při regeneraci a prevenci je vhodné absolvovat několik lymfodrenáží nejlépe 1- 2x týdně, a zase cyklus po půl roce opakovat. Lymfodrenáž lze provádět i v týdenních blocích denně, ale vše vychází od indikace a posouzení terapeuta, jak často a jak dlouho.
Pro koho je lymfodrenáž vhodná, a jsou nějaká omezení?
Dnes je praktické využití této metody rozšířené v řadě medicínských disciplín. Lymfatický systém, který je manuální nebo přístrojovou drenáží aktivován, má totiž vedle své funkce drenážní také zásadní roli v imunitních a detoxikačních funkcích organismu. Podpora funkce lymfatického systému formou drenáží přináší celou řadu pozitivních efektů na celkový stav organismu. Při správné indikaci a provedení je to komplexně působící, celkově ozdravující, léčebná i preventivní metoda.
Při setkání lymfoterapeuta je důležitá rychlá osobní anamnéza klienta, aby terapeut mohl zvážit možnosti této terapie. Tzn. současný zdravotní stav klienta, dlouhodobě užívané léky a eventuálně jaké operace, vážná onemocnění či onkologické operace. Tím se předchází obavám klientů, zda jim lymfodrenáž neuškodí. U nás lymfoterapeutů platí zásada: Vhodně indikovaná a správně provedená lymfodrenáž má efekt vždy a pro každého.
Nepoužíváme lymfodrenáž při jakémkoliv onkologickém probíhajícím onemocnění napřklad při horečnatých infekčních stavech, viróze, bakteriální nákaze, akutním žilním onemocněním, při poškození kůže, nejasné bolesti břicha, rizikovém těhotenství.
Manuální nebo přístrojová lymfodrenáž se nemá pouze v krátkém intervalu po sobě kombinovat s klasickou masáží, saunou, soláriem, kde by docházelo k velkému prokrvení pokožky. Ať už tlakem nebo horkem. Proto nyní připravujeme v Esthesii komplexní balíčky s následným možným využitím laserové terapie a fitness. Při výběru vám rádi poradíme, aby účinky terapií byly co nejefektivnější.
Vyžádejte si termín pro konzultace, operaci nebo léčbu. Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin a nabídne vám termín, který vám bude nejlépe vyhovovat.
Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek |
8:00 až 17:00 8:00 až 19:30 8:00 až 17:00 8:00 až 19:30 9:00 až 15:00 |
telefon: e-mail: |
+420 603 465 672 +420 284 680 530 info@esthesia.cz |
Esthesia – klinika rodinného zdraví a krásy s.r.o. |
|||||||
|
Jak se k nám dostanete? Kde u nás zaparkujete? |
|
|||||