Dentální hygiena

ČTĚTE POZORNĚ - TYTO ZÁSADNí INFORMACE VÁM MOHOU ZACHRÁNIT ZDRAVí ZUBŮ - mimo jiné i spoustu času a peněz.

ANO! DENTÁLNí HYGIENA JE JEDNA Z MÁLA CEST JISTÉ PREVENCE. JINÝMI SLOVY - POKUD SI BUDETE ČISTIT ZUBY + DOCHÁZET PRAVIDELNĚ NA DENTÁLNí HYGIENU I STOMATOLOGICKÉ PROHLíDKY, UŠETŘíTE SPOUSTU ČASU A PENĚZ ZA NÁROČNOU STOMATOLOGICKOU LÉČBU.

VíTE PROČ???

PŘíČINA NEMOCí ZUBŮ JE JEDNODUCHÁ - JSOU Jí BAKTERIE, ZE KTERÝCH VZNIKNE ZUBNí PLAK, Z NĚJ PAK ZUBNí KÁMEN, POZDĚJI ZÁNĚT DÁSNí, ZUBNí KAZ A CELÝ TENTO PROCES ČASTO KONČí VĚTŠINOU ÚPLNOU ZTRÁTOU ZUBU Následuje řešení v podobě extrakce a následné implantace nového zubu. 

A teď už je odpověď jednoduchá - jak to mu předcházet? Jak nepřijít o zuby? Ano! Správně - BAKTERIE. Nezbavíme se jich, to je jasné, ale pokud se je naučíme pravidelně správně odstranit - nedáme jim možnost zahájit "ničivé akce na zničení zubu".

Vyberte si - můžete číst dál hned, anebo počkat až o pár zubů přijdete, pak si na náš článek jistě vzpomenete :-) Ano, informací je zde hodně, ale pokud budete z celé oblasti stomatologie znát toto - víte vše, co potřebujte!

 

 


Proč je dentální hygiena nejlepší cesta? Odpovědi přináší nejčastější témata okolo ní:

Co je dentální hygiena?

Jedná se o profesionální vyčištění zubů - při kterém hygienistka (ultrazvukem nebo kyretou) odstraní zubní kámen, zuby vyleští a s pacientem nastaví správný postup domácího ošetření (vybere mezizubní pomůcky a "nacvičí" jak to dělat doma) a důkladně také vysvětlí význam domácí péče. 

Co je cíl dentální hygieny? 

 • odstraněný zubní kámen, pigmentace a plak 
 • eliminované riziko vzniku zubního kazu i všech dalších nemocí
 • vyléčené krvácení dásní
 • pacient, který ví jak správně čistit zuby a jaké používat vhodné pomůcky k čištění - a především ví proč to dělá!
 • ve spolupráci se stomatologem trvale kontrolovaný a udržený zdravý stav zubů

Kdy s hygienou začít?

Dentální hygienu poskytujeme "od prvního zoubku". Mezizubní prostory se pak čistí od momentu kdy první 2 zuby vyrostou vedle sebe.

Proč krvácí dásně při použití mezizubních kartáčků? 

Jednoduše, dásně krvácí je-li v nich zánět. Tedy nejde o chybnou manipulaci s kartáčkem, ale KRVÁCENí DÁSNí JE PROBLÉM - který má jen jedno řešení - ČISTIT MEZIZUBNíMI KARTÁČKY!!! Správně použitý mezizubní kartáček se mezi dvěma zuby dostává přesně do místa, v němž nemůžeme zjistit přítomnost zánětu běžnými diagnostickými metodami (jako například rentgenem nebo intraorální kamerou). Krvácením se tělo brání a čistí. A krvácení je známkou zánětu. U nás v Esthesii díky speciálnímu diagnostickému kartáčku (který se jmenuje Diagnostix a je součástí konceptu ošetření Solo prophylaxe) dokážeme zjistit přítomnost zánětu jednoduchým testem velmi rychle.

A opakujeme - POKUD VAŠE DÁSNĚ KRVÁCí - JE TO PROBLÉM! Je zde přtomný zánět a ten je potřeba řešit, neboť pokud se tento zánět zanedbá, máte 100% jistotu vzniku zubního kazu, rozsáhlé parodontitidy a výrazné onemocnění jehož léčba je časově i finančně nákladná a je již pouze otázkou času než propukne, ale jistota že se tak stane je!

Jak se léčí zánět dásní?

K léčbě krvácení dásní se používají mezizubní kartáčky - jiná cesta skutečně není. Bohužel se setkáme s tím, že naši ordinaci vyhledá mnoho pacientů, kteří přestali mezizubní kartáčky používat, když dásně stále krvácí, protože nejsou dostatečně informování o zde popsaném principu!! To je chyba, protože, pokud se dásně dále nečistí problém trvá, totiž zánět nebude bez správného čištění nikdy vyléčen. Se všemi pacienty proto vždy systém čištění mezizubních prostor bez vyjímky nastavujeme. Pamatujte, že dentální nitě, ani párátka nemají potřebná kartáčová vlákna jako mezizubní kartáček, takže nevyčistí celé špatně dostupné mezizubní místo... (právě to místo mezi zuby - kde je zánět). Proto vždy používejte mezizubní kartáčky - tedy v případě kdy dásně krvácí k vyléčení zánětu a v případě kdy dásně nekrvácí k preventivnímu čištění zubů. Dentální nitě, párátka a další pomůcky jsou již jen doplňkem denního čištění.

Kolik lidí trápí zánět dásní a s ním spojených komplikací?

Smutný fakt je, že většina obyvatelstva trpí zánětem dásní a většina je tak předurčena k dalším stomatologickým komplikacím, pokud svůj stav nezačnou ihned řešit. Ale nezoufejte, například v sousedním Německu, v ordinacích, kde námi použivaný systém ošetření SOLO PROPHYLAXE používají se významně zvýšilo nejen povědomí, ale i výsledky (míra zánětu dásní u pacientů). Tento způsob ošetření (založený především na edukaci pacienta) FUNGUJE!!

Co dělat, když zánět máte?

 1. Jednoznačně navštívit hygienistku, která provede profesionální dentální hygienu a přesně Vám doporučí vhodnou velikost mezizubních kartáčků
 2. Pamatujte, že dentální hygiena v případě kdy máte zánět nebo vyšší nánosy zubního kamene musí být opakována - to proto, že je potřeba jednak odstranění kamene provádět s ohledem na dásně extrémně šetrně a pokud je zubní kámen rozsáhlý nebo již je v dásních pokročilý zánět, je potřeba dásně přivést k plnému zdraví a k tomu je zapotřebí průběžná korekce velikostí používaných mezizubních kartáčků (tedy se může jednat například o jedno až 5 sezení u hygienistky - průměrem jsou však u "nováčků" 3 návštěvy)
 3. Provádět domácí čistění přesně dle předpisu hygienistky = kartáčkem (doporučujeme jednosvazkový nebo pro milovníky elektrických kartáčku kvalitní sonický kartáček Philips, který je z naší zkušenosti šetrný) a samozřejmě mezizubními kartáčky
 4. Zkombinovat návštěvu hygienistky s ošetřením u stomatologa - tedy tak, aby stav Vašich zubů a dásní nebyl jen otázkou péče dentání hygienistky, ale prošli jste komplexní péčí a Váš stav byl perfektně diagnostikovaný a mohl být celkově sledovaný. 

Co znamená SOLO Prophylaxe?

Jedná se o systém dentálních pomůcek a postupu ošetření, kterému všichni pacienti, kteří jej užívají vděčí za zlepšující se stav zubů. Mezizubní kartáček je potřeba mít správné velikosti, aby vyčistil skutečně vše, co je vyčistit potřeba a to pravidelně (neboť bakterie se do 24 hodin od vyčištění "ubytují" v tomto místě znovu). SOLO PROPHYLACE má nejrozsáhlejší paletu velikostí a především ty nejpotřebnější velikosti kartáčků, které jiné značky běžně nemají SOLO PROPHYLAXE má!

Solo prophylaxe je součást konceptu ESTHESIA - znamená to, že každý nový pacient naší kliniky přichází na dentální hygienu a zároveň na seminář, při kterém mu vysvětlíme princip vzniku problémů v ústech - jedině tak můžete mít své zuby skutečně pod kontrolou.

Jaký kartáček mám použít na klasické čištění zubů?

Naše doporučení zní - ideálně jemnější vlákna, protože kartáčkem odstraňujete plak ze zubů, což lze provést tak jemně, že by k tomu stačil i lehký papírový ubrousek. Zuby není třeba "dřít" a v žádném případě se nemusí tlačit na dásně. Doporučujeme Curaprox klasické velikosti s jemnými vlákny anebo úplně nějlepší variantou je SOLO kartáček - tedy jednosvazkový - jeho velikost je totiž menší než zub a to je pro čištění optimální (lze to připodobnit k čištění bot, ani na čištění polobotek nepoužíváme velké koště na uklízení podlahy) manipulace s kartáčkem a technika je lepší a dostanete se přesně do míst, kam se dostat potřebujete.

Z elektrických jsou to jednoznačně sonické kartáčky. Nejpreferovanější je Diamond clean Sonicare Philips. V rámci naší hygieny se učíte čistit si zuby a pro ty pacienty, kteří uvažují o sonickém kartáčku nabízíme i možnost vyzkoušet si čištění sonickým kartáčkem (zakoupíte si pouze vlastní náhradní hlavici  za 150 až 200 Kč) a vyzkoušíte si "na vlastní zuby", jaké to je. Z naší zkušenosti si tuto metodu 80% lidí zamiluje. Výborná je i pro děti, které díky tomu čištění zubů více baví. Navíc Sonicare existuje i v dětské verzi, který na závěr procedury vydá zvukový signál.

Jakou používat pastu na zuby

Jak jsme již popisovali - důležitá je technika čištění. Proto jestli k čištění použijete zubní pastu nebo například kokosový olej není podstatné. Čistěte zkrátka tím co Vám chutná a nedráždí dásně. Pouze dejte pozor na abrazivní či bělící zubní pasty, ty je třeba konzultovat s odborníkem. ZDE BYCHOM CHTĚLI JEDNOZNAČNĚ VYJÁDŘIT NÁŠ NÁZOR, ŽE ZUBNí PASTY - NIKDY - NIKDY - NIKDY - PŘíČINU KRVÁCENí DÁSNí (=ZÁNĚT DÁSNí ZPŮSOBENÝ BAKTERIEMI NEODSTRANí) - k vyléčení zánětu dásní dochází díky pravidelnému používání správných velikostí mezizubních kartáčků - a právě díky mechanickému čistění v nedostupných prostorách (to opravdu pasta nezvládne). Stejně tak k celkovému pročistění nedojde pouhým použitím jiné dentální pomůcky - například nitě. Zkrátka - mezizubní kartáček je základ a vše co máte navíc - používáte buďto pro "dobrý pocit" anebo (například u zubní nitě) v případě špatně dostupného nebo úzkého mezizubního prostoru.

Wellnes dentální hygiena zahrnuje
Šetrné odstranění zubního kamene, plaku a pigmentací (kyretou nebo ultrazvukem - metodu volíme s ohledem na stav zubů a dásní a potřebné výsledky), vyleštění zubů = depuraci jemnými pastami, které je doprovázeno příjemnou ovocnou nebo mentolovou příchutí, lehkou pěnovou fluoridaci zubů a závěrečnou relaxaci před odchodem. Zaměřujeme se precizně na ordinační i domácí ošetření mezizubního prostoru - a to kartáčky Solo prophylaxe. Toto je totiž nejzásadnější součást celé procedury.. Budete se cítit uvolněni, zrelaxováni a přesto bude Vaše dutina ústní perfektně ošetřena.

Dentální hygienu doporučujeme i dětem - od prvního zoubku, pro Vaše zdravé zuby je neodmyslitelnou součástí.

Jaký je standrad dentální hygieny na klinice ESTHESIA?

 • špičkový systém práce s mezizubním prostorem SOLO PROPHYLAXE (mezizubní kartáčky s nejrozsáhlejší škálou velikostí na trhu)
 • cíleně vedená domácí péče spočívající v čištění zubů, jejímž výsledkem jsou zdravé mezizubní prostory (=bez krvácení dásní)
 • nácvik správné techniky čištění zubů (protože není důležité jak dlouho, ale jakou technikou a čím zuby čistíte)
 • perfektní a šetrné odtranění zubního kamene, plaku (i v několika krocích) 
 • 100% kvalita použitých materiálů
 • wellness péče - relaxujte k tomu všemu pod peptidovou oční maskou a s vonnými esencemi

Základním předpokladem pro zdravé zuby a nedílnou součástí prevence je profesionálně prováděná dentální hygiena! ANO, BEZ Ní TO NEJDE!

Zachovat pacientovi do konce jeho života vlastní pevný chrup je filozofie, kterou se řídíme. Naše pravidlo, co nejdříve odchytit sebemenší problém tak, abychom později co nejméně zasahovali do chrupu, Vám garantuje kvalitní péči a zdravý chrup.“

 

 

 

Většina lidí už ví, jak si správně čistit zuby. Není ale nic příjemnějšího, než když to za Vás jednou za půl roku udělá pořádně dentální hygienista. Byli jste před půl rokem? Nebo je to dokonce déle? Objednejte se k nám

Video návod:Obraťte se na nás

telefonicky na čísle +420 603 465 672, e-mailem na info@esthesia.cz nebo využijte náš formulář on-line zde pod tímto textem.

Vyžádejte si termín pro konzultace, operaci nebo léčbu. Budeme Vás kontaktovat do 24 hodin a nabídne vám termín, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Napište nám

Esthesia

Otevírací doba

Pondělí až čtvrtek
Pátek
8:00 až 18:00
8:00 až 15:00
  Sobota - po předchozím objednání.

telefon:
e-mail:
+420 603 465 672
info@esthesia.cz


Adresa kliniky

Esthesia – klinika rodinného zdraví a krásy s.r.o.
Opletalova 1013/59, 110 00 Praha 1
mapa zde ›

Jak se k nám dostanete?
Kde u nás zaparkujete?

Způsob hrazení péče
Dárkové certifikáty
Věrnostní program

Proč jít do Esthesie?

Poskytujeme vám komplexní péči v takové kvalitě, kterou sami žádáme pro sebe a své rodiny. Jsme dlouhodobý partner vašeho zdraví a krásy. Je pro nás důležitá účinná prevence, správná léčba, a to vše pro váš zdravější a lepší život. Je nám ctí, že tu pro vás můžeme být již od roku 2003.

Sledujte nás na sociálních sítích

Z našeho blogu

Pavlína Zimčáková - Permanentní make-up
2017-06-23

Od června jsme přivítali zpět naši speciallistku Pavlínu Zimčákovou, která se specializuje na permanentní make-up, kosmetiku  a přístrojovou…

Epilace “ALL in ONE”
2017-06-22

Epilace “ALL in ONE”  za zvýhodněnou cenu 10.000,-  Díky tomuto výhodnému balíčku můžete před dovolenou stihnout epilaci celého…

Jak si správně čistit zuby (video)
2017-06-20

Většina lidí už ví, jak si správně čistit zuby. Není ale nic příjemnějšího, než když to za Vás jednou za půl roku udělá pořádně…

Facebook

2010-2017 © Vyroba-www.cz & Esthesia - Všechna práva vyhrazena.
×